Na trhu a další radosti

Dneska jsem byla poprvé na trhu. A dobrý. 🙂 Dá se sehnat dost věcí (až budeme něco potřebovat, tak to ale určitě nebude) – avokádo, mango, guave, maracuja, okurky, rajčata (ta jsou teda taková vybledlá), špenát, koření… prostě všechno možné, jen je potřeba to všechno hned sníst. Třeba avokádo je “para hoy” (pro dnešek) nebo “para mañana” (na zítřek). Zásoby se tu nedělají, co není mražené nebo sušené, tak je po pár dnech plesnivé. Ještě jsme toho moc nekoupili a už jsme taky vyhazovali… bohužel.

Ale zpátky k trhu, udělala jsem první nákup na zkoušku, už jsme snědli půlku trsu banánů a dobrý. Ani se člověk nemusí hádat o cenu, což je po Ghaně docela úleva.  Platí se v národních pesech, tak se jedná snad konečně o místo, kde nakupují i běžní Kubánci. Večer zkusíme avokádo, mango nebo guave. Nebo všechno. Jen musíme vyzkoušet, jak je nejlepší všechny ty tropické kousky jíst.

Chtělo by to chodit na trh každý týden, ale zatím nejsem mobilní a na trh je třeba chodit dopoledne, takže mě musí někdo vzít s sebou. Auto řídit nemůžu a zatím si na to teda ani netroufnu a až dorazí krabice, tak na kolo je to dost daleko, ale nějak to vymyslíme, případně najdeme bližší trh.

Jinak se stále máme fajn, už jsme obešli několik restaurací, to poreferuje Adam. U ambasády jsou takové tři nejbližší, kam chodíme na oběd (denní menu se tu ještě neuchytilo, tak oběd trvá cca hodinu). Naše první ochutnávka jídla byla v restauraci Rosa Negra v prostorách bývalé garáže, kde připravují mega porce, jen to nemá žádné venkovní prostory a uvnitř je trochu tma a zima, dále jsme objevili v pěší vzdálenosti restauraci La Casa, kam ale přiváží celé autobusy s turisty, a zatím asi náš nejoblíbenější je El Balcón, kde se sedí venku a člověk kouká nerušeně z balkonu do dálky. No, výhled je na ulici a na nějaké ošuntělé domy, ale je to celkem pěkné. Dneska jsme byli zase v El Balcón, kde moc dobře vaří. Já měla lilkový lasagne a Adam svoje nové oblíbené jídlo “Ropa Vieja” (nebo-li “starý hadry” jak tady tomu s láskou říkáme) – každý kdo přijede, určitě vyzkouší. 🙂

A dneska se vyřešil náš velký problém, kam budeme chodit do kadeřnictví. 😉 Kousek od domu sice máme jedno malé kadeřnictví, kam se ale neodvažujeme.  Nicméně dnes jsme dostali tip na šikovného kadeřníka, který stříhá skoro celou ambasádu. Tak už můžeme nerušeně spát. 🙂

Jinak po večerech většinou zatím fandíme olympionikům, bohužel ale chytáme jen mexické a venezuelské kanály a ze všech českých sportovců jsme viděli jen volejbalistky a šermíře chvilkama v pozadí jiného zápasu. Dál zjišťujeme, co se tu dá a nedá dělat, já jsem otevřela španělštinu a pomalu už se blížím do 5. lekce. Od září chci chodit do nějaké jazykovky, tak ať nemusím do úplných začátečníků. Zatím jsem ale stejně schopná naživo říct jen “gracias”, “buenos días” a v obchodech číslovky tak do 10. 🙂

A musíme si konečně koupit strojek na odhánění komárů, náplň máme, ale strojek, který měl v bytě být, jsme neobjevili, tak snad ho někde seženeme. Jsme úplně poštípaní a stříkat se každý den doma Predátorem taky není ideální.

Už se těšíme na víkend – v sobotu půjdeme někam na minivýlet asi do botanické a v neděli snad konečně navštívíme akvárium. Mají mít mrože, tuleně a hlavně delfíny, které jsem naživo nikdy neviděla, tak se těším!

(foto opět po kliknutí na název příspěvku)

Pac a pusu, M.